Malvern Hills Ultra 2010 Results

Individual

Position Individual Competitor CP1 CP2 CP3 CP4 CP5 Finish
2010 Mens Winner Bruce Moore 52min 2hr 15min 4hr 15min 5hr 47min 7hr 55min 9hr 20 min
2 Gareth Hardman 59min 2hr 20min 4hr 28min 6hr 1min 8hr 20min 9hr 57 min
3 James Dowdall 1hr 1min 2hr 31min 4hr 44min 6hr 17min 8hr 35min 10hr 16 min
4 David Mitchell 1hr 2h 22min 4hr 25min 6hr 24min 9hr 17min 11hr
2010 Mens Veteran Winner Peter Little 1hr 6min 2hr 45min 5hr 2min 6hr 45min 9hr 15min 11hr
6 Ben Sutton 1hr 2min 2hr 28min 5hr 2min 6hr 43min 9hr 15min 11hr 1 min
6 Andrew Malpass 1hr 2min 2hr 28min 5hr 2min 6hr 43min 9hr 15min 11hr 1 min
2010 Ladies Winner Alice Maiden 1hr 9min 2hr 52min 5hr 10min 6hr 53min 9hr 20min 11hr 15 min
9 Anthony Rossi 1hr 3min 2hr 36min 5hr 17min 7hr 18min 9hr 47min 11hr 16 min
9 Phillip Lewis 1hr 1min 2hr 31min 5hr 11min 7hr 18min 9hr 47min 11hr 16 min
11 Andy Parmley 1hr 3min 2hr 41min 5hr 30min 7hr 23min 10hr 20min 11hr 50 min
11 Adam Anstey 1hr 8min 2hr 50min 5hr 20min 7hr 23min 10hr 20min 11hr 50 min
11 Chris Dent 1hr 8min 2hr 50min 5hr 20min 7hr 23min 10hr 20min 11hr 50 min
14 Peter Hawkins 1hr 4min 2hr 31min 4hr 50min 6hr 45min 10hr 15min 12hr
14 Lee Burge 1hr 7min 2hr 33min 4hr 50min 6hr 45min 10hr 15min 12hr
14 Des Inglis 1hr 2min 2hr 28min 5hr 2min 6hr 47min 10hr 15min 12hr
16 Andrew Vulliamy 1hr 4min 2hr 50min 5hr 20min 7hr 23min 10hr 20min 12hr 5 min
18 Matt Hart 1hr 7min 2hr 50min 5hr 36min 7hr 35min 10hr 46min 12hr 15min
19 Paul Acheson 1hr 11min 2hr 48min 5hr 50min 7hr 23min 9hr 42min 12hr 23min
20 Nicky Wall 1hr 13min 2hr 55min 5hr 29min 7hr 18min 10hr 37min 12hr 25min
21 Rob Sargent 1hr 4min 2hrs 49min 5hr 50min 7hr 58min 11hr 12hr 50min
22 Gary Offland 1hr 4min 2hr 51min 5hr 47min 7hr 53min 10hr 48min 13hr 15min
23 Stuart Hill 1hr 6min 2hr 50min 5hr 32min 7hr 47min 10hr 50min 13hr 15min
24 Tony Lewington 1hr 6min 2hr 50min 5hr 32min 7hr 47min 10hr 50min 13hr 15min
25 Bryn Anderson 1hr 11min 3hr 6min 6hr 31min 8hr 48min 11hr 50min 14hr 20min
26 Gareth Butcher 1hr 4min 2hr 51min 5hr 47min 8hr 15min 11hr 5min 14hr 20min
27 Jane Andrews 2hr 6min 5hr 11min 9hr 11hr 51min 16hr 20min 19hr 5 min
27 Kate Freeman 2hr 6min 5hr 11min 9hr 11hr 51min 16hr 20min 19hr 5 min
Kevin Hollings 1hr 3min 2hr 48min 5hr 47min 7hr 54min DNF DNF
Alexia Melling 1hr 11min 3hr 6min 6hr 31min 8hr 48min DNF DNF
Elizabeth Tunna 1hr 10min 3hr 20min 6hr 42min 9hr 19min DNF DNF
Monika Thaler 1hr 16min 3hr 22min 6hr 42min 9hr 20 min DNF DNF
Jack Rickets 1hr 2min 2hr 36min 5hr 20 min DNF DNF DNF
Scott Morrall 1hr 2min 2hr 41min 5hr 30min DNF DNF DNF
Martin Southworth 1hr 11min 3hr 6min 6hr 37min DNF DNF DNF
Jason Crooks 1hr 2min 2hr 36min DNF DNF DNF DNF
DNS Jeff Prestridge
Lawrence Kidd
Len Cassidy
Matt Roberts
Ciemon Dunville
Tim Welch
James McEwan
Fern Cotterill
Nigel Richardson
Stuart Muirhead
Michele Awuye
David Meer
Ian Corless
Jules Weekes
Matthew Stowers
Nathan Gosling

Full Distance Relay Teams

Position Full Distance Relay Teams CP1 CP2 CP3 CP4 CP5 Finish
2010 Team Winners Last Minute.Com
Andrew Vulliamy 1hr 4min 2hr 50min 5hr 20min 7hr 23min 10hr 20min 12hr 5min
Adam Anstey 1hr 8min 2hr 50min 5hr 20min 7hr 23min 10hr 20min 11hr 50min
Chris Dent 1hr 8min 2hr 50min 5hr 20min 7hr 23min 10hr 20min 11hr 50min
2 Slim Boys
Stuart Hill 1hr 6min 2hr 50min 5hr 32min 7hr 47min 10hr 50min 13hr 15min
Tony Lewington 1hr 6min 2hr 50min 5hr 32min 7hr 47min 10hr 50min 13hr 15min
David Mitchell 1hr 2hr 22min 4hr 25min 6hr 24min 9hr 17min 11hr
3 Fat Boys
Bryn Anderson 1hr 11min 3hr 6min 6hr 31min 8hr 48min 11hr 50min 14hr 20min
Martin Southworth 1hr 11min 3hr 6min 6hr 37min DNF DNF DNF
Peter Hawkins 1hr 4min 2hr 31min 4hr 50min 6hr 45min 1hr 15min 12hr

Relay Teams

Position Relay Team CP1 CP2 CP3 CP4 CP5 Finish
2010 Team Relay Winners The Also Rans
Kevin Reagan 1hr 6min
Jamie Kinniburgh 2hr 50min
Ian McTeer 4hr 37min
Simon Hammock 6hr 1min
Gary Bell 7hr 59min
Harvey Gaskill 9hr 15min
2 The Express Squad
Laura Wood 1hr 17min
Bruce Edwards 2hr 55min
Sarah Grout 6hr 7min
Mathew Charlton 9hr 20min
Steve Bauer 10hr 38min
Brigitte Clark 12hr 21min
3 The Ultra Vulchers
Anna Hyde 1hr 12min
Helen Smith 3hr 31min
Anne Worrallo-Hickman 6hr 50min
Laura Worrallo-Hickman 9hr 20min
Andy Rance 12hr 1min
Sheila Jackson 13hr 31min
3 Witness The Fitness
Jackie B.Hickman 1hr 23min
David Milton 3hr 4min
Stephanie Moran 6hr 7min
Amanda Smithson 7hr 45min
Jay Rance 12hr 1min
Lesley Milton 13hr 31min
3 St Richard’s Hoppers
Steve Ollis 1hr
Stuart Brown 2hr 21min
Cliff Poultney 5hr 39min
Neil Devereux 7hr 23min
Matt Walker 12hr 1 min
Nick Bennet 13hr 31min
6 The Colwall Hobblers
Donna Moseley 1hr 12min
Nick Bennett 2hr 51min
Nicky Fieldhouse 6hr 50min
Fleur Charlton 9hr 25min
Sue Pickett 12hr 50min
Jude Humphrey 14hr 22min
7 The Malvern Wanderers
Julie Davis 1hr 12min
Jennifer Hudson 2hr 51min
Gilly Poultney 6hr 50min
Michelle Clark 9hr 25min
Sam Cook 12hr 50min
Peter Garland 14hr 22min